Günümüzde, öğrenci ve öğretim elemanı hareketlilikleri, ortak uluslararası araştırmalar ve eğitim, yükseköğretimin uluslararasılaşmasında önemli alanlar haline gelmiştir. Günümüzde  mezun öğrencilerimizden çok sayıda yabancı dili bilmeleri ve küresel ölçekte etkileşim kurabilmek için uluslararası ve kültürlerarası becerilere sahip olmaları beklenmektedir. Uluslararasılaşma ile öğrenciler ve öğretim elemanları, küresel konular, farklı ülkeler, kültürler ve dillerdeki eğitim sistemlerinin nasıl işlediğinin farkına varacaklardır.

Fakültemizde yabancı uyruklu öğrencilerin eğitimini teşvik ve kendi ülke vatandaşlarımızın da dünya vatandaşı olmaları adına %100 İngilizce Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü 2014 yılından bu yana eğitim vermektedir ve 2017 yılında 20, 2018 yılında 31 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Bunun yanı sıra disiplinler arası eğitimler vermek adına yabancı dilde bölümler açılmasına devam etme kararı alınmış olup önümüzdeki yıllarda yabancı dilde eğitim veren bölümlerimizin arttırılması planlamıştır.

Uluslararasılaşma göstergelerinden biri olarak da fakültemizde 33 farklı ülkeden (Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarından) 63 yabancı uyruklu öğrenci eğitimlerine devam etmektedir.

– Erasmus ve Mevlana Programları ile Türk yükseköğretim kurumlarıyla diğer ülkelerin yükseköğretim kurumları arasındaki işbirliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Erasmus ve Mevlana programları kapsamında;

  • Yurtdışından gelecek öğrenci ve araştırmacıların ülkeye uyumunu sağlayan ve gündelik yaşamını kolaylaştıran sistemler oluşturulması,
  • Yurt dışından öğrenci gelişini arttırmak için, Fakültemizin uluslararası düzeyde ilgi çekebilecek öğretim ve araştırma programları belirlenerek, bu alanlarda ortak program açılmasının özendirilmesi sağlanacaktır.

– Japonya ve Türkiye arasında kısa adı GLOCALAGE 2020 olan ve Ankara Üniversitesi liderliğinde Türkiye tarafında üç (Ankara, Ortadoğu Teknik ve Ege) Japonya tarafında iki (Niigata ve Fukushima) toplam beş eğitim-öğretim kurumunun akademik işbirliğinde “MEXT-Reinventing Japan” programı desteği ile yürütülmekte olan “Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Üretimi Yüksek Eğitim ve Öğretiminde Küresel Kapasite Geliştirme Projesi” uluslararası öğrenci değişim kapsamında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Japonya Niigata Üniversitesi Ziraat Fakültesi arasında lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenci değişimi yapılmaktadır.

Bu kapsamda Japonya’dan gelen Öğretim Üyeleri fakültemizde farklı zamanlarda seminer ve konferanslar vermiştir.

GLOCALAGE kapsamında bu güne kadar fakültemiz bölümlerinden 26 lisans ve biri araştırma görevlisi 6 lisansüstü öğrencisi Japonya’ya gönderilmiştir.

 

– 18.10.2018 tarihinde Fakültemiz yönetim kurulu salonunda Çin Şangay Ziraat ve Orman Mesleki Koleji ile Fakültemiz Öğretim Üyeleri bir araya gelerek gelecek yıllar için akademik planlar hakkında fikir alışverişinde bulundular. Toplantıdan sonra fakültemiz bölümlerini gezerek hangi konularda karşılıklı olarak çalışma yapılacağı hususunda görüş aldılar.

Fakültemiz ile uluslararası anlaşması bulunan tüm üniversiteler aşağıdaki gibidir:

ALMANYA / GEORG-AUGUST UNIVERSITY GOTTINGEN

– ALMANYA / RHEINISCHE FRIEDRICH-WILHELMS-UNIVERSİTAT BONN

ALMANYA / KASSEL UNIVERSITY

– YUNANİSTAN / MEDITERRANEAN AGRONOMIC INSTITUTE OF CHANIA

– YUNANİSTAN / ARISTOTLE UNIVERSITY OF THESSALONIKI

– YUNANİSTAN / UNIVERSITY OF THESSALY

– YUNANİSTAN / TECHNOLOGICAL EDUCATIONAL INSTITUTE (TEI) OF CRETE GR KRITIS

İTALYA / UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA

– İSPANYA / UNIVERSITAD DE LEON

– İSPANYA / UNIVERSITAT DE LLEIDA

– MACARİSTAN / CORVINUS UNIVERSITY OF BUDAPEST

– SLOVENYA / UNIVERSITY OF MARIBOR

– HOLLANDA / CHRISTELIJKE AGRARISCHE HOGESCHOOL DRONTEN

– ROMANYA / UNIVERSITATEA DIN ORADEA — İSPANYA / UNIVERSIDAD DE CORDOBA

JAPONYA / NIIGATA UNIVERSITY

– JAPONYA / FUKUSHIMA UNIVERSITY

– JAPONYA / TOKYO UNIVERSITY OF AGRICULTURE AND TECHNOLOGY

– TAYLAND /  KING MONGKUT’S UNIVERSITY OF THONBURI

– BULGARİSTAN /  TRAKIA UNIVERSITY

– POLONYA/ WARSAW UNIVERSITY