Türkiye’ de Tarım Öğreniminin 173. yıldönümü çerçevesinde Fakültemizde gerçekleştirilen programa başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığımız Hayvancılık Genel Müdürü Sayın Zekeriyya ERDURMUŞ, TMO Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL ile üst düzey temsilcileri, Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Necmettin CEYLAN ve Sayın Prof. Dr. Belgin ÇAKMAK, Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Özden GÜNGÖR, Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Sayın Fehmi KİRAZ, Üniversitemizin Bazı Fakülte Dekanları ve Yüksek Okul Müdürleri, Fakültemiz Döner Sermaye ve İşletmeler Müdürü Sayın Prof. Dr. Nurdan Şahin DEMİRBAĞ, Fakültemiz Akademik ve İdari Personeli, Tarım ve Orman Bakanlığımızın Ziraat Mühendisleri, Emekli Öğretim Üyelerimiz ve Öğrencilerimiz katıldı. Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ile bir süre Dekanlık makamında sohbet ettiler. Daha sonra Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ Fakültemiz anı defterine duygu ve düşüncelerini paylaşarak imzaladı. Ardından Konferans salonuna geçilerek kutlama programına başlandı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Ceren TOPUZ ile öğrencisi Tayfun ÜNVER tarafından müzik dinletisi verildi.

Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ve Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ’ in konuşmalarının ardından Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ konuşmalarını gerçekleştirdi. Daha sonra Fakültemizde ilk kez bu yıl uygulamaya başlanan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bilim ve Hizmet Teşvik Ödülleri verildi. Bu ödüller; Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ, Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN tarafından birlikte verildi. Bu kapsamda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Didem CANİK ÖREL “Bilim Teşvik Ödülü”nü, Ankara Üniversitesi Su Ürünleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emre KESKİN “Bilim Ödülü”nü, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait KOCA ise “Tarım ve Çevre Hizmet Ödülü”nü aldı. Ödül töreninden sonra, Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Fehmi KİRAZ ve Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Özden GÜNGÖR açılış konuşmalarını yaptılar.

Açılış konuşmaları ve ödül töreninden sonra “Türkiye’ de Et Üretiminin Geleceği” konulu panel yapıldı. Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan DONAT’ ın moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Numan AKMAN, Ulusal Kırmızı Et Konseyi Başkanı Ahmet HACIİNCE, Konya İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştirici Birliği Başkanı Fettah ÖZTÜRK, BESD-BİR Başkanı Dr. Sait KOCA, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya ERDURMUŞ katıldılar. Çok geniş bir katılımla gerçekleşen panel, soru-cevap bölümü ile sona erdi. Kutlama programı yemek ikramı ile sona erdi.

Türkiye’de Tarım Öğreniminin 173. Yıldönümü Medya Yansımaları