Türkiye’ de Tarım Öğreniminin 174. yıldönümü Fakültemizde gerçekleştirilen programla kutlandı. Her sene olduğu gibi bu sene de 10 Ocak tarihinde Fakültemiz konferans salonunda gerçekleştirilen kutlama programına; Üniversitemiz Rektör Yarımcısı Sayın Prof. Dr. Abdülkadir Gürer, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun ve Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Belgin Çakmak ile Sayın Prof. Dr. Necmettin Ceylan, Üniversitemiz önceki dönem Rektörlerinden Sayın Prof. Dr. Günal Akbay, Fakültemizin önceki Dekanlarından Sayın Prof. Dr. Tahsin Kesici, Sayın Prof. Dr. Yetkin Güngör ve Sayın Prof. Dr. Ahmet Çolak, Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Belgin Sarımehmetoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Emin Candansayar, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Muhsin Yazıcı, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Özden Güngör, Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Sayın Fehmi Kiraz, bazı ilçe belediyelerimizin temsilcileri, Tema Vakfı yetkilileri, tarım sektörümüzün temsilcileri, çeşitli sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri, Tarım Kredi Kooperatifleri Tarnet A.Ş. temsilcileri, fakültemizin akademik personeli, emekli öğretim üyelerimiz ve öğrencilerimiz katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal marşımız ile başlayan etkinlik, Fakültemiz eski mezunları Sayın Kadri Avağ ve Sayın Pınar Karabağ’ın müzik dinletisi ile devam etti. Müzik dinletisinden sonra açış konuşmalarına geçildi. İlk açış konuşmasını Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun yaptı. Daha sonra sırasıyla Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Başkanı Sayın Fehmi Kiraz, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Sayın Özden Güngör ve Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Abdülkadir Gürer açış konuşmalarını yaptılar.

Açış konuşmalarının ardından Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bilim ve Teşvik Ödülleri verildi. Bilim Ödülüne Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Umut Toprak layık görülürken Hizmet Ödülüne Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Cemalettin Yaşar Çiftçi layık görüldü. Bu önemli ödüllere layık görülen hocalarımıza plaketlerini Rektör Yardımcımız Sayın Prof. Dr. Abdülkadir Gürer, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun, Üniversitemiz önceki dönem Rektörlerinden ve Fakültemiz Dekanlarından Sayın Prof. Dr. Günal Akbay ile Fakültemiz önceki Dekanlarından ve aynı zamanda TOBB Üniversitesi Rektörlerinden Sayın Prof. Dr. Tahsin Kesici birlikte takdim ettiler.

Ödül Töreninin ardından “Tarımda Dijitalleşme ve Akıllı Tarım Uygulamaları” isimli panelimiz başladı. Bloomberg TV Tarım Editörü Sayın İrfan Donat’ın Moderatörlüğünde gerçekleştirilen Panele; Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Sayın Muhsin Yazıcı, TARNET Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hiz. San. ve Tic. A.Ş. Yazılım Geliştirme ve ARGE Direktörü Sayın Mustafa Atalar, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. Kamu Satış Direktörü Sayın Ali Boyacılar, TARMAKBİR Genel Sekreteri Sayın Selami İleri ve AVEO Bilişim ve Müh. Proje ve Danışmanlık Denetim Tic. Ltd. Şti. sahibi Sayın Osman Selami Budak panelist olarak katıldılar. Panelistlerin sunumları ve anlatımlarının ardından katılımcılar tarafından yöneltilen sorular ilgili panelistler tarafından cevaplandı. Panel, soru cevap kısmının tamamlanmasıyla sona erdi. Panelin bitiminde, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun hem Moderatöre hem de panelistlere birer teşekkür plaketi takdim etti ve Beypiliç’in sponsorluğunda verilen yemek ile 174. Yıl dönümü kutlamaları sona erdi.