Dünya tarım sektörünü bir araya getiren Growtech Eurasia 18. Uluslararası Sera, Tarım Teknolojileri ve Hayvancılık Ekipmanları Fuarı kapsamında 11. si düzenlenen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Growtech Tarım İnovasyon Ödülleri yarışmasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Soner KAZAZ “Türkiye Florasında Yayılış Gösteren Gül Türleri ile Ticari Kesme Gül Çeşitlerinden Melezleme Yoluyla Yerli Kesme Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması” isimli projesiyle birincilik ödülünü kazanmıştır.

Aynı fuar kapsamında Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Growtech Eurasia, ATSO ve TÜRKTOB iş birliği ile düzenlenen 3. Bitki Islahı Proje Pazarı (BIPP)’nda ise Fakültemiz öğretim üyesi Prof.Dr. Soner KAZAZ “Melezleme Yoluyla Kırmızı Renkli Yerli Kesme Gül Çeşitlerinin Geliştirilmesi ve Sektöre Kazandırılması” isimli projesiyle yine birincilik ödülünü kazanmıştır. 3. Bitki Islahı Proje Pazarı (BİPP) ile Tarım sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi, ihracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile teknopark araştırmacılarını bir araya getirerek Ar-Ge destek programlarına sanayi-üniversite, sanayi-sanayi, üniversite-üniversite, sanayi-araştırma kurumu-üniversite ortak proje önerisi sunmaları ve ıslah faaliyetlerinin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Tarımın Oskarları olarak bilinen iki farklı proje yarışmasında Birincilik Ödülü kazanan hocamızı bu başarılarından dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. 

Prof. Dr. Ergin DURSUN
Dekan