21 Kasım 2007 tarihinde kurulan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi o tarihten bu yana gerek Yüksek Ziraat Enstitüsü gerekse Ziraat Fakültesi mezunu hayatta olan-olmayan yakınları tarafından bağışlanan eserlerle her gün daha da zenginleşmektedir.

28 Nisan 2016 günü Ziraat Fakültesi müzesinde  gerçekleştirilen törenle böylesi bir zenginliğe yeni bir kapı açılmıştır.

Anılarını ve birikimlerini paylaşmak üzere bu törende bulunan bağışçıları kısaca belirtelim.

Prof.Dr. Koray HAKTANIR, Fakültemiz Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü emekli öğretim üyesi olup, babası YZE Veteriner Fakültesi mezunu Sabri HAKTANIR’ ın diploması ile kendi kullandığı elektrikli daktilo ile ilk bilgisayar yazıcısı,
Çocuk kitapları yazarı Serpil Ural’ın annesi 1941 yılı YZE mezunu Müşerref ÖZTÜZÜN ile babası 1938 yılı YZE mezunu Saim AKDOĞAN’ın orjinal diplomaları, her iki diplomada Ziraat Vekili Muhlis ERKMEN, Ziraat Fakültesi Dekanı Ekrem Rüştü İZMEN, Umumi Katip Ömer Kerim ÇAĞLAR’ın özgün imzaları oluşu da bizleri o günlere taşıyan önemli tarihi kanıtlardır.

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sedat VELİOĞLU’nun babası emekli öğretmen Şükrü VELİOĞLU’nun Beşikdüzü Köy Enstitüsü diploması , burada imzası olan Eğitim Başı Rüştü GÜNGÖR de Ziraat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof.Dr.Yetkin GÜNGÖR’ün babasıdır.

Böylesi anlamlı ve tarih kokan belgeler, Dekanımız Prof.Dr.Gökhan SÖYLEMEZOĞLU, Dekan Yardımcılarımız Prof.Dr. Hijran YAVUZCAN, Prof.Dr. İlhami BAYRAMİN ve diğer katılımcıların eşliğinde yapılan  bir törenle müzemize armağan edilmiştir.

Köklü Ziraat tarihine değerli bir katkı sunan bağışçılar müze ve ziraat eğitimi yaşadıkça yaşayacaklardır.