Kültür ve Turizm Bakanlığı ,Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Ankara’da müzesi bulunan kurum ve kuruluşların katılımıyla 18-24  Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Uluslarası Müzeler Günü etkinliklerine Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Müzesi kapsamlı bir görsel sergi ile katılmaktadır.

18 Mayıs 2016 günü Ziraat Fakültemiz Müzesi Bahçesine konulan “Tarımsal Tarihin Toprağında Bir Gezinti: Ziraat Mühendisi Hasan Soydan’ın üç ciltlik tarihi Zirai Matbuat  kitabından seçmeler”başlıklı sergi büyük bir katılımla açılmıştır.Açılışa ZF.Dekan Yardımcısı Prof .Dr. Hijran Yavuzcan, Prof.Dr.Mustafa Yıldız, Prof.Dr. Cemalettin Çiftçi, Öğretim Görevlisi Şeref  Tağı, İnternet Gazetecisi Arzu Kök, değişik müzelerden uzmanlar, Fakültemiz  öğrencileri ,  İstiklal İlkokulu , Atatürk Orta okulu öğrenci ve öğretmenleri katılmışlardır.

Sergide, 13 temmuz 1881 tarihli Ziraat Gazetesi, Atatürk ve Latife Hanım’ın katılımıyla gerçekleşen 9 Haziran 1923 günü Ankara Ziraat Mektebi’nde açılan Zirai Sergi, Çiftçi Mecmuası ,Ekinci Dergisi, Felahat, Toprak, Aylık Çiçek gibi değişik tarih ve dönemde yayınlanan Tarım konulu yazılı neşriyattan seçmeler bulunmaktadır.

24 Mayıs tarihine kadar Ziraat Fakültesi bahçesinde gezilebilecek olan sergi, 25 Mayıs 2106 tarihinden  itibaren Ziraat Fakültesi Dekanlık katında teşhire alınacaktır.