Fakültemiz Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem ÖZKAN mentörlüğünde öğrencilerimiz Arzu MERT ve Mehmet Ali MERT  Ankara Üniversitesi Teknokent Kuluçka Merkezi’nde yürüttüğü çalışma ile İzmir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” proje yarışmasına katıldı.

Tübitak 1512 BİGG kapsamında desteklenen bu çalışma ile, kimyasal mücadelenin alternatifi bir yöntem olan biyolojik mücadele sektörünün ülkemizde gelişimine katkı sağlamak amacıyla şu an ithal edilmekte olan avcı böcek Orius laevigatus’un yerel kitle üretim teknolojilerinin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Kitle üretim temelli depolama ve kalite kontrol çalışmaları günlük 1000 adet avcı böcek üretimi hedeflenmiştir.

Bitkisel ve hayvansal üretim kategorisinde yarışan çalışma, sunulan 200’ün üzerindeki proje arasından ön elemeyi geçip, kalan 37 finalist proje arasından birinci gelerek en iyi araştırma ödülüne layık görüldü. Genç araştırmacılar ödüllerini, İzmir Ticaret Borsası’nın 29.11.2016 tarihinde düzenlediği bir törende aldılar.