Bu yıl 34.sü düzenlenen Geleneksel Hasat Bayramımıza Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı önceki Müsteşarı Vedat MİRMAHMUTOĞULLARI, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan ÖZLÜ, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Ankara Üniversitesi önceki dönem rektörlerinden Prof.Dr. Günal AKBAY, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi önceki dönem  rektörlerinden Prof.Dr. Tahsin KESİCİ, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Sibel AYŞIL ÖZKAN, Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ayhan ELMALI, Ankara Üniversitesi Senato Üyemiz Prof.Dr. Gürsel DELLAL, Ankara Üniversitesi Genel Sekreteri Serpil GÜNER, Oyak Savunma Güvenlik A.Ş. Genel Müdürü Faruk GÜVEN, Hektaş Genel Müdürü M.Levent ORTAKÇIER, Hektaş Genel Müdür Yardımcısı M.Agah VURUŞKAN, Hektaş Genel Müdürü Danışmanı Gökhan KÖSEOĞLU, Bayer Crop Science Resmi İlişkiler Müdürü Dr. Cem ERDOĞAN, Zirai Mücadele Merkez Araştırma  Enstitüsü Müdürü Dr. Sait ERTÜRK, Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Özden GÜNGÖR, Tübitak Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç.Dr. Lokman KUZU, Ziraat Fakültesi önceki dönem dekanlarından Prof.Dr. Yetkin GÜNGÖR, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi önceki dönem dekanlarından Prof.Dr. İlhami KÖKSAL ve çok sayıda öğretim elemanımız, idari personelimiz, meslek örgütü temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma İstasyonları ve Çiftlikler Müdürü Doç. Dr. Umut TOPRAK’ın açılış konuşmasını yaptığı bayram, Dekanımız Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU ve ardından Rektörümüz Prof.Dr. Erkan İBİŞ’in konuşmaları ile devam etti.

Haymana Araştırma – Uygulama Çiftliğimizde geçmiş yıllarda görev yapmış olan mühendislere (Şaban KOÇ, Taşkın EROL, Kamil KARA, İlyas BULUT, Nadire ÇİFTCİ, Halil SAMET, Yavuz BAYKAN, Murat Güven TUGAÇ, Mustafa ESKİLİ, Selami YAZAR) teşekkür plaketi ve hediyeleri değerli misafirlerimiz tarafından takdim edildikten sonra Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Haymana Araştırma ve Uygulama Çiftliği Kurucusu ve 1980-1984 yılları arasında Ziraat Fakültesi Dekanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ali BALABAN anısına “Prof. Dr. Ali BALABAN Hasat Meydanı ve Büstü” açılışı yapıldı.

Ardından tarım sektöründe 61 yıllık deneyimi olan HEKTAŞ ile Fakültemiz arasında, Ulusal ve Uluslararası Ar-Ge projeleri geliştirmek, yürütmek ve geliştirilen teknolojileri, ürünleri, metodolojileri Türk çiftçisinin hizmetine vererek kırsal refahın artırılmasının sağlanmasına yönelik “İş Birliği Protokolü” Rektörümüz Prof. Dr. Erkan İBİŞ eşliğinde Dekanımız Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU, HEKTAŞ Genel Müdürü M. Levent ORTAKÇIER ve HEKTAŞ Genel Müdür Yardımcısı M. Agâh VURUŞKAN tarafından imzalandı.

Son olarak misafirlerimiz ile hasat alanına geçilerek yılın ilk buğday hasadı yapıldı. Yemek ve ikramlardan sonra bayram kutlamaları sona erdi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Geleneksel Hasat Bayramının medyaya yansımalarında bazılarına aşağıda verilen linklerden erişilebilir.

http://www.gazetevatan.com/tarimda-hektas-ve-ankara-universitesi-isbirligine-gitti-1086184-ekonomi/

http://www.star.com.tr/yerel-haberler/ankara-universitesi-geleneksel-hasat-bayrami-105925/

https://www.haberler.com/ankara-universitesi-geleneksel-hasat-bayrami-9849488-haberi/