Fakültemiz Böcek Temalı Ar-Ge, İnovasyon ve Sosyal Sorumluluk Projeleri ile 30 Kasım- 3 Aralık 2016 tarihleri arasında Antalya Expo Center’da Growtech Eurasia 16. Uluslararası Sera, Tarım Ekipmanları ve Teknolojileri Fuarı’na bir stant ile aktif katılım sağlamıştır. Girişimcilerimiz bu tarım fuarına BiyoVen standı altında 4. Hall, 119 nolu stantta birçok etkinlikte bulunmuş, ziyaretçilerden, katılımcılardan, fuar organizasyonundan, yazılı ve görsel medyadan olumlu tepkiler almıştır.

Söz konusu fuarda; stant sahibi Şahin Tatlı “Üniversiteli Yerel Böcekler İş Başında” adlı çalışmasını, Arzu Mert &Mehmet Ali Mert “Orius laevigatus Adlı Avcı Böceğin Yerel Prototip Kitle Üretimi” adlı çalışmasını, İsmail Atay, “Yumurta parazitoiti Trichogramma evanescens’in Yerel Kitle Üretimi” adlı çalışmasını, Yurdagül Eserkaya “Gıda Atıklarının Faydalı Böceklerin Kitle Üretiminde Değerlendirilmesi” adlı çalışmasını, Caner Çevik “Böcek Tuzak ve Feromonları” aldı çalışmasını sergilemişlerdir. Aynı standa Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden böcek temalı çalışmalarıyla Yard.Doç.Dr. Levent Doğankaya’da “Böcek Bazlı Akvaryum Balığı Yemi” konulu çalışmasının ürünlerini, Prof. Dr. Cem Özkan “Biyolojik Mücadelede Kitle Üretim Teknolojileri” adlı çalışmasının ürünlerini sergilemişlerdir.

Girimci ekip, uygulamaya dönük ar-ge ve inovasyon çalışmalarıyla; fakültemizi, üniversitemizi, teknokentimizi  ve  teknoloji transfer ofisimizi  temsil etmiştir. Stantta bilimsel çalışmalar dışında toplumda ekoloji temelli sosyal sorumluluk kültürünün geliştirilmesi amacıyla Böcek Şenlik Okulu  (BÖŞO) aktif olarak yer almıştır. Tarım sektörünün bölgemizdeki en büyüğü olan bu uluslararası fuarlarında ekibimizden Şahin Tatlı, Prof. Dr. Cem Özkan mentörlüğünde yürüttüğü bir çalışma ile birçok yerel ve uluslararası şirketler gibi Growtech Uluslararası Tarım İnovasyon ödülüne aday olmuştur. Hem jüri değerlendirmesi hem de halk oylaması sonucunda ekibimizden Şahin Tatlı’nın “Üniversiteli Yerel Böcekler İş Başında” adlı projesi, hem kendi klasmanı “Bitki Koruma” hem de tüm klasmanlarda birinci gelerek Uluslararası Growtech Tarım İnovasyon Ödülü’nü almıştır.

Ekip açtığı stantla birebir görüşmelerle katılımcılara Ar-Ge, İnovasyon ve Sosyal Sorumluluk Kültürünü aşılamayı hedeflemiş, sektöre faydalı böcek üretimi konusundaki ar-ge ve inovasyon çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını, hali hazırda günlük 3.5 milyon adet faydalı böcek üretildiğini, eğitim ve saha çalışmalarının başladığını ve yakın bir gelecekte ülkemizin biyolojik mücadele konusunda dışa bağımlılığının önemli ölçüde azalacağı bilgisini vermiştir. Ekipteki araştırıcılar, aynı söylemi çok sayıda yazılı ve görsel medya ile de paylaşmıştır.