“Glocal AGE 2020 Sürdürülebilir Tarım ve Gıda Üretimi Yüksek Eğitim ve Öğretiminde Küresel Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında düzenlenen öğrenci çalıştayı, 09.01.2020 tarihinde fakülte kurul salonumuzda gerçekleştirildi. Japonya Niigata Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Sayın Dr. Naoki Harada ve Sayın Dr. Raşit Asiloğlu (Glocal AGE 2020 Projesi Japonya Koordinatörü) ile birlikte 6 Japon öğrenciden oluşan Japon konuklar, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Oğuz Can Turgay (Glocal AGE 2020 Projesi Türkiye Koordinatörü) ile birlikte öğleden önce Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun’u makamında ziyaret ettiler. Ziyarette, Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Belgin Çakmak ve Sayın Prof. Dr. Necmettin Ceylan da hazır bulundular.

Ziyaretin ardından Toprak Bölümü ve Bitki Besleme Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Oğuz Can Turgay, Fakülte Kurulu Salonunda Japon konuklara ülkemiz hakkında genel bilgiler ve ülkemizdeki tarım konusunda bir sunum yaptı. Bu sunumun ardından öğlen yemeği yenildi.

Öğlen yemeğinden sonra öğrenci çalıştayına geçildi. Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun ile Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Belgin Çakmak ve Sayın Prof. Dr. Necmettin Ceylan’ın da katıldığı çalıştay,  Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun’un açış konuşması ile başladı. Daha sonra Japonya Niigata Üniversitesi ve Fukushima Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğrencileri olup ülkemize Glocal Age Projesi kapsamında gelen seçilmiş öğrenciler ile ülkemizden Japonya’ya Glocal Age Projesi kapsamında gitmiş olan öğrenciler arasından seçilmiş Türk öğrencilerimiz sunum yaptılar. Bu sunumlar sırasında, Niigata Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Raşit Asiloğlu moderatörlük, Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Oğuz Can Turgay ise çevirmenlik yaptılar. Öğrencilerin sunumlarının tamamlanmasından sonra Japonya Niigata Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Dr. Naoki Harada’nın genel değerlendirmesi ile çalıştay sona erdi.

Çalıştayın ardından, Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin Dursun, Japon konuklarımıza Çalıştaya Katılım Sertifikaları ile birlikte Üniversitemizin ve Fakültemizin logolu ürünlerinden oluşan olarak hediyeler takdim etti. Çalıştay, toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.