Fakültemiz ile Ziraat Bankası işbirliğinde hazırlanan Genç Çiftçi Akademisi “Büyükbaş Süt Hayvancılığı” Sertifikasyon Programı, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin AYDIN tarafından imzalandı. 26 Eylül 2018 tarihinde Ankara Yenimahalle’deki Ziraat Bankası Bankacılık Okulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen ve CNN TÜRK’ ten Gazeteci Cem SEYMEN tarafından sunuculuğu yapılan imza ve tanıtım törenine; Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Fakülte Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN, Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Belgin ÇAKMAK ve Sayın Prof. Dr. Necmettin CEYLAN’ın yanısıra Fakültemiz Yönetim Kurulu Üyeleri, Bölüm Başkanlarımız ve Fakültemizden çok sayıda öğretim üyemiz katılmışlardır. Ziraat Bankası tarafından ise başta Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin AYDIN, Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ahmet GENÇ, Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz GÖĞEBAKAN, Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Sayın Ferhat PİŞMAF ile birlikte çok sayıda üst düzey yönetici katılmıştır. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığından çok sayıda üst düzey bürokrat ile, sektör temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çiftçiler yoğun katılım göstermişlerdir.

Genç Çiftçi Akademisi “Büyükbaş Süt Hayvancılığı” Sertifikasyon Programında, başvurusu uygun bulunan 20 genç aday çiftçi 5 hafta teorik, 3 hafta staj (Ziraat Bankası ve fakültemiz tarafından belirlenecek çiftliklerde ve/veya fakültemizin Haymana Araştırma ve Uygulama çiftliğinde yapılacaktır) olmak üzere 8 haftalık eğitime tabi tutulacaklardır. Eğitimler haftanın altı günü devam edecek ve devam zorunluluğu bulunacaktır. Teorik (teknik) eğitim ve staj sonunda sınavlarda başarılı olan Genç Çiftçiler sertifika almaya hak kazanacaklardır.

Sertifika almaya hak kazanan Genç Çiftçiler, kendi yatırımlarını yapmak için Ziraat Bankası’nca uygun koşullarla sunulan kredilerden yararlanarak yatırım yapmak suretiyle kendi işletmelerine sahip olabilecektir. Yeni yatırım yaparak kendi işletmesini kurmak için, Başarı Sertifikası almaya hak kazanmış en az iki Genç Çiftçinin birlikte yatırım yapması gerekmektedir.

Aile işletmesinde ya da kendi adına mevcut işletmesinde tarımsal faaliyet yapmakta olan ve Sertifika almaya hak kazanan Genç Çiftçiler de işletmelerini geliştirmek için Ziraat Bankası tarafından uygun koşullarla sunulan kredilerden yararlanabileceklerdir.

Bir tarım işletmesinde çalışmak isteyen gençler ise Ziraat Bankası Genç Çiftçi Akademisi Başarı Sertifikası’nın referans özelliği ile çiftliklerde iş bulabilme imkanına kavuşabileceklerdir.

Fakültemiz ile Ziraat Bankası işbirliğinde hazırlanan Genç Çiftçi Akademisi Protokolü kapsamında öncelikli olarak “Büyükbaş Süt Hayvancılığı” konusunda eğitimlere başlanacak, daha sonra farklı konularda da eğitimler düzenlenecektir. Genç Çiftçi Akademisinin başarılı olması durumunda, benzer eğitimlerin ülkemizin farklı bölgelerinde yapılması planlanmaktadır.

Genç Çiftçi Akademisi tanıtım toplantısından sonra CNN TÜRK’ ten Gazeteci Cem SEYMEN, Üniversitemiz Rektörü Sayın Prof. Dr. Erkan İBİŞ, Fakülte Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin AYDIN ile konuya yönelik detaylı röportajlar yapmıştır.

 

Başvuru İçin Tıklayınız