20 Mayıs Dünya Arı Günü Etkinliği Fakültemizin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Fakültemizin destekleyen kurum olarak yer aldığı etkinlik, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği ve Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü’nün organizasyonunda, Arı yetiştiricileri alt birlikleri, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi’nin destekleriyle yapılmıştır. Bayram havasında geçen etkinliğe; Fakülte Dekanımız Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ile Dekan Yardımcılarımız Sayın Prof. Dr. Belgin ÇAKMAK ve Sayın Prof. Dr. Necmettin CEYLAN, Sırbistan ve Slovenya Büyükelçileri, Hollanda, Slovakya ve Hırvatistan Büyükelçiliklerinden yetkililer, Keçiören Kaymakamı Sayın Uğur BULUT, Hayvancılık Genel Müdürü Sayın Zekeriyya ERDURMUŞ, Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Belgin SARIMEHMETOĞLU, Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Nevzat ARTIK ve Müdür Yardımcısı Sayın Prof. Dr. U. Tansel ŞİRELİ, Tarım ve Orman Bakanlığının Üst Düzey Bürokratları, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Sayın Dr. Ayşegül SELIŞIK, Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Selçuk SOLMAZ, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ziya ŞAHİN, Fakültemizin hocaları ve öğrencilerimiz katıldılar.

Arı alt birliklerinden gelen arı yetiştiricileri ile Halim Şaşmaz Ortaokulu öğrencilerinin korteji ile başlayan etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın ardından açılış konuşmaları ve türkü dinletisi ile devam etti. Minik öğrencilerimize yönelik olarak düzenlenen “Arıcılık” konulu şiir ve resim yarışmasında dereceye girenlere ödüller verildi. Yine “Arıcılık” konulu fotoğraf ve resim sergisi katılımcılar tarafından gezildi. Etkinlik kapsamında bilimsel bir forum da düzenlendi.

Konferans salonumuzun yanı sıra dış mekanda da devam etkinlikler kapsamında halk oyunları ekibi izleyenlere görsel bir şov sundu. Çeşitli bal ve arıcılık ürünleri satan firmaların açtığı stantlara da katılımcıların ilgisi oldukça yoğundu. Gün içerisinde tüm katılımcılara ballı dondurma, ballı limonata, ballı pasta ve çörek ikramları yapıldı. Tüm katılımcıların zevk aldığı, eğlendiği ve lezzetli bir etkinlik olarak kutlamalar son buldu.