bayramin

Prof. Dr. İlhami BAYRAMİN
Dekan Yardımcısı
bayramin@ankara.edu.tr
Telefon : (312) 596  1238

Evli ve bir çocuk babası Prof. Dr. İlhami Bayramin 1979 yılı Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümünde lisans eğitimine başlamıştır. 1980 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bölümüne kaydını aldırmış ve 1984 Şubat döneminde mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalında 1984 – 1986 yılları arasında Yüksek lisansını tamamlamış ve 1986 yılında doktora eğitimine başlamıştır. Aynı yıl Toprak Bölümünde araştırma görevlisi olmuştur. 1993 yılında Ankara Üniversitesi’ndeki doktora eğitimini bırakarak ABD West Lafayette IN kentindeki Purdue University Agronomy Department’te doktora eğitimine başlamış ve 1998 Şubat ayında eğitimini tamamlayarak Ankara Üniversitesindeki görevine tekrar başlamıştır. Toprak etüt, haritalama ve sınıflandırma, arazi kullanım planlaması, arazi toplulaştırması, coğrafi bilgi sistemleri ve uzaktan algılama başlıca çalışma konularıdır.

2000 yılı Ekim ayında Yard. Doçent Kadrosunu almış, 2008 yılında Doçent Olmuştur. 2014 yılı Temmuz ayında Profesör olarak atanmıştır. Bu dönem içerisinde 3 doktora ve 14 yüksek lisans öğrencisi mezun etmiştir. Toprak Sınıflama Haritalama ve Etüt, Proje Hazırlama ve Değerlendirme, Remote Sensing & GIS lisans ve Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri, İleri Toprak Genesisi ve Sınıflandırma yüksek lisans ve doktora derslerini vermektedir. SCI, Hakemli Dergi, Ulusal ve Uluslararası toplantılarda yayınları olmak üzere Altmışın üzerinde yayını mevcuttur.
İki Tubitak ve iki Bap projesini tamamlamış, birçok projede yardımcı araştırıcı olarak yer almış, yine ulusal ve uluslararası projelere danışmanlıklar yapmıştır.

Uluslararası Toprak Bilimi Derneğine üye olan Bayramin, Türkiye Toprak Bilimi Derneğinin yönetim kurulu üyeliklerinde bulunmuş, dernek sekreterliğini yapmış, sekreterliğinde Uluslararası Kongre düzenlemiş, 4 yıl başkanlığını yürütmüş, başkanlığı sırasında 2 Uluslararası kongre düzenlemiştir. TMMOB ZMO Toprak Komisyonunda uzun yıllar görev almıştır. 2007 – 2013 yıllar arasında Ankara İli Toprak Koruma Kurul üyeliği görevini yürütmüştür.