Prof.Dr. Ergin DURSUN
Dekan
edursun@agri.ankara.edu.tr
Telefon : 0 (312) 596 1230

1984 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Mekanizasyon Bölümünde lisans eğitimine başlamış ve 1988 yılında mezun olmuştur. 27.01.1989 tarihinde aynı bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Yüksek Lisansını 1990 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalında, Doktorasını ise Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalında 1994 yılında tamamlamıştır.
1996 yılında Doçent ve 2003 yılında Profesör unvanını almıştır. Halen aynı bölümde çalışmalarına devam etmektedir. 26.01.2015 tarihinden itibaren Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Biriminde, Fen Bilimleri Proje Değerlendirme Grubu (PDG) üyesi, 18.10.2015 tarihinden itibaren ise Fakülte Kurulu Profesör üyesi olarak görev yapmaktadır. 27 Temmuz 2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı olarak atanan Prof. Dr. Ergin Dursun, Ulusal ve Uluslararası Projelerde yönetici ve yardımcı araştırıcı olarak görevler almış, çok sayıda ulusal projeye hakemlik ve izleyicilik yapmıştır.
Bölümde ve Fakültede çeşitli komisyon üyelikleri görevleri ile ulusal düzeydeki çok sayıda kongrede bilim kurulu üyeliği görevlerini yapmıştır. SCI indeksteki dergilerde, hakemli dergilerde, ulusal ve uluslararası kongrelerde yaptığı yayınlar ve kitap yazarlıkları olmak üzere 70 civarında yayını mevcuttur. Başlıca çalışma alanları; bitki koruma makinaları, pestisit uygulamalarında ilaç sürüklenmesinin azaltılmasına yönelik teknik ve teknolojiler, tarla ve bahçe pülverizatörlerinde ilaç uygulama etkinliğinin iyileştirilmesi ve ilaç kayıplarının azaltılmasıdır. Ayrıca, toprak işleme makinaları, toprak ve suyu korumaya yönelik mekanizasyon uygulamaları, makinalı meyve hasadı ve biyolojik malzemenin teknik özellikleri konularında da çalışmalar yürütmektedir. Evli ve bir kız çocuk babasıdır.