dekanProf.Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU
DEKAN V.
soylemez@agri.ankara.edu.tr

Telefon : 0 (312) 596 1230

29.06.1965 yılında İstanbul’ da doğmuştur.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünden 1986 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Araştırma Görevlisi olarak Bahçe Bitkileri Bölümünde çalışmaya başlamıştır. Yüksek Lisansını 1988 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalında tamamlamıştır. Mediterranean Agronomic Institute of Chania (MAICH)-Chania/Girit-Yunanistan’ da lisansüstü çalışmalar yapmak üzere aynı kurumdan kazandığı burs ile 1 yıl süreyle MAICH-Chania ‘da-(Girit/Yunanistan) bulunmuştur.

Doktorasını Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalında 1993 yılında tamamlamıştır. 1995-1996 yılları arasında 1 yıl süreyle Nato-B1 bursu ile Cornel Üniversitesi, Newyork Eyaleti Tarımsal Araştırma İstasyonu (NYSAES) Bahçe Bitkileri Bölümünde ziyaretçi bilim adamı olarak araştırmalar yapmıştır. 1996 yılında Yardımcı Doçent, aynı yıl Doçent ve 2003 yılında Profesör unvanını alarak aynı bölümde çalışmalarına devam etmiştir.

1998-2001 yılları arasında Bahçe Bitkileri Bölüm Başkan Yardımcısı, 2004-16.02.2015 yılına kadar Bölüm Başkanı olarak görev yapmıştır.

13 Şubat 2015 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı olarak atanan Prof.Dr. Gökhan Söylemezoğlu Ulusal ve Uluslararası Projelerde yönetici ve yardımcı araştırıcı olarak görev almış olup, 22 adet SCI indekste yayımlanan eser, 55 adet ulusal dergilerde yayımlanan araştırma makalesi, 1 kitap yazarlığı, 2 kitap bölüm yazarlığı yapmış ve 300′ ün üzerinde atıfı mevcuttur.

Konusuyla ilgili yurtiçi ve yurtdışı kongrelerde bildiri ile katılmıştır. 2018 yılında düzenlenecek 30.Uluslararası Bahçe Bitkileri Kongresi’nin üst komite üyesidir. Uluslararası Bahçe Bitkileri Derneği (ISHS) Üyesi olup, son 6 yıldır ISHS ülke temsilcisi olarak görev yapmaktadır.

Çalışma alanları; Bağ Yetiştirme ve Islahı, fidan üretimi, terbiye ve budama sistemleri, sofralık üzümlerin soğukta muhafazası, üzüm çeşitleri ve anaçlarının moleküler karakterizasyonu, abiyotik stres koşullarına dayanıklı anaç ıslahı, üzümde ve üzüm ürünlerinde antimutajen ve antikansorejen birleşiklerdir.
Halen, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır..

Evli ve 1 çocuk babasıdır.