Üniversitemizin de organizatör paydaşları arasında yer aldığı “Birinci Uluslararası Moleküler Bitki Koruma Kongresi” başarıyla tamamlandı. 10-13 Nisan 2019 tarihleri arasında Adana’da düzenlenen kongreye, fakültemiz dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun, Kongrenin yürütme komitesi başkanı ve Fakültemiz Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Toprak, dünyaca ünlü Türk Bilim İnsanımız, Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Öğretim Üyesi ve Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Türkiye Entomoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Turanlı, Çukurova Üniversitesi Bitki Koruma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Kazak, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Dr. Suat Kaymak, Tarım ve Orman Bakanlığı Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Sait Ertürk, Tarım ve Orman Bakanlığı Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Naim Öztürk, Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Elekcioğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, 2002-2007 yılları Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu eski Başkanı ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Astranova Tarım şirketleri Genel Müdürü Derya Özcan, Hektaş T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Agah Vuruşkan, ve diğer pek çok ulusal ve uluslararası tarım ve yaşam bilimleri firmalarının temsilcileri ve 300’ün üzerinde bilim insanı ve öğrenci katıldı.

Kongrenin açılış dersi “İmmünometabolizmanın Labirentlerinde Çeyrek Asır” başlıklı sunumuyla Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil tarafından verilirken, kongrede moleküler bitki koruma stratejileri üzerine ise 41 tanesi davetli olmak üzere toplam 200 sunum gerçekleştirildi.

Kongrenin ana sponsorları olan Astranova, Hektaş T.A.Ş., Koruma Klor Alkali A.Ş., ve AltıgenBio temsilcilerine teşekkür plaketleri takdim edildi. Hektaş T.A.Ş., Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Agah Vuruşkan’a plaketi Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ergin Dursun tarafından verildi.

Kongre, kapanış balosu ve öğrenci sunumları ödül töreniyle son buldu.