“Arıcılıkta Sorunlar ve Çözüm Önerileri-1” konulu Panel 18.04.2019 tarihinde Fakültemiz konferans salonunda düzenlendi. Fakültemiz, Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü, Ankara Arı Yetiştiricileri Birliği, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ve Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi panelin ortak düzenleyicileri olarak yer aldılar.

Panele; Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ile Dekan Yardımcıları Sayın Prof. Dr. Belgin ÇAKMAK ve Sayın Prof. Dr. Necmettin CEYLAN, Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof.Dr. Belgin SARIMEHMETOĞLU, Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Nevzat ARTIK ve Müdür Yardımcısı Sayın Prof. Dr. U. Tansel ŞİRELİ, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Bülent KORKMAZ, Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Selçuk SOLMAZ, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ziya ŞAHİN, Tarım ve Orman Bakanlığının bürokratları, Ankara Bölgesinden arı yetiştiricileri, Fakültemiz ve Veteriner Fakültesi Öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan panelde sırasıyla Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Selçuk SOLMAZ, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ziya ŞAHİN, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürü Sayın Bülent KORKMAZ, Fakültemiz Dekanı Sayın Prof. Dr. Ergin DURSUN ve Veteriner Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Belgin SARIMEHMETOĞLU açılış konuşmalarını yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Sayın Selçuk SOLMAZ ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Sayın Ziya ŞAHİN değerli konuşmacılara katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi takdim etti.

Açılış konuşmalarının tamamlanmasından sonra kısa bir ara verildi ve aranın bitiminde, Moderatörler Sayın Prof. Dr. Muhittin TAYFUR ve Sayın Prof. Dr. U. Tansel ŞİRELİ başkanlığında Panel oturumu açıldı.

Panelin ilk sunumunu Sayın Uzman Gülten BULUT “Arıcılığa genel bir bakış” ismiyle yaptı. Daha sonra Fakültemiz Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halit Vasfi GENCER “Ana arı kalitesi” isimli sunumunu gerçekleştirdi. Üçüncü olarak Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Ender YARSAN “Arıcılıkta veteriner ilaçları ve ilaç kalıntı sorunları” isimli sunumu gerçekleştirdi. Bu sunumların ardından öğle yemeği arası verildi ve aranın ardından Sayın Dr. Ertaç TUTKUN “Arı ölümleri ve çözüm önerileri” isimli sunumunu yaptı. Son olarak Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Sayın Prof. Dr. Nevzat ARTIK “Balda taklit ve tağşiş” isimli sunumu ile paneli sonlandırdı.

Panelin sonunda karşılıklı soru ve cevaplar ile arıcılık ve sorunları üzerine katılımcılar ile panelistler karşılıklı görüş alışverişinde bulundular.