Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortaklaşa olarak düzenledikleri “5. Uluslararası Katılımlı Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi9-11 Eylül 2015 tarihlerinde Ankara Üniversitesi Rektörlük Yerleşkesi 50. Yıl Salonunda gerçekleştirildi.

9 Eylül 2015 Çarşamba günü başlayan kongre’de düzenleme kurulu adına kongre açılış konuşmasını yapan düzenleme kurulu başkanı Yrd. Doç. Dr. Umut Toprak, entomopatojen kullanımına dayalı mikrobiyal mücadelenin böceklerle savaşımda etkili ve çevre dostu en önemli stratejilerden biri olduğuna vurgu yaparken 2007 yılında başlatılan “Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele” kongresinin bugün 5.ni düzenlendiklerini ve kongrede mikrobiyal mücadele alanın dünyaca meşhur 14 uluslararası ismini davetli konuşmacı olarak ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi adına konuşma yapan dekan yardımcısı Prof. Dr. Hijran Yavuzcan, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin Türkiye’nin ilk Ziraat Fakültesi olmasına vurgu yaparken, fakülte hakkında bilgiler verdi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak yeni bitki koruma stratejilerinin oluşturulmasına çok önem verdiklerini belirten Prof. Yavuzcan, böyle önemli bir kongreye ev sahipliği yapmaktan dolayı da çok gururlu olduklarını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı adına açılış konuşmasını yapan, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Bitki Sağlığı Araştırmaları Daire Başkanı Doç. Dr. Birol Akbaş, biyolojik mücadelede dünyaya örnek model olmayı hedeflediklerini, Türkiye’de yarım asırdır entegre mücadele ile ilgili çalışmalar yapıldığını ve hedeflenmiş olan bu konulardaki dünya modelliği için yeteri tecrübeye sahip olduklarını vurguladı.

Ankara Üniversitesi adına açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Ayşıl Özkan, Ankara Üniversitesi’nin Türkiye’nin ilk üniversitesi olduğunu belirtirken üniversitenin lisans, lisansüstü programları, öğrenci ve öğretim elemanı sayısı itibariyle ülkemizin en büyük üniversitelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Zihni Demirbağ’ın açılış dersi ile başlayan oturumlarda 40 tanesi sözlü ve 61 tanesi poster olmak üzere toplam 101 adet bildiri paylaşıldı. Mikrobiyal mücadelenin dünyaca ünlü 14 uluslararası uzmanının davetli konuşmacı olarak yer aldığı kongreye yaklaşık 150 kişi katılım sağlarken kongre kitapçığında İngilizce olarak özetlere yer verildi. Kongrenin kapanış galasında, davetli konuşmacı ve sponsor firmalara plaketleri takdim edilirken, en iyi sözlü öğrenci sunum ödülü Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Emine SÖNMEZ’e, en iyi poster öğrenci sunum ödülü ise yine aynı üniversite’den Ebru Güney’e verildi.

2007 yılından bugüne kadar her iki yılda bir düzenlenen “Uluslararası Katılımlı Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi”, ülkemizde ve dünyada bu konuda çalışan bilim insanlarını bir araya getirerek, entomopatojenler ve mikrobiyal mücadele konusundaki son araştırmalarını ve bulgularını paylaştıkları, yeni gelişmeler doğrultusunda da bilgi alış verişi sağladıkları bir platform oluşturdu. 6. Entomopatojenler ve Mikrobiyal Mücadele Kongresi’nin 2017 yılında Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde gerçekleştirileceğinin açıklanması ile kongre son buldu.