22
KAS
2019

Fakültemiz 7-10  Kasım 2019 tarihlerinde 13. Manisa Uluslararası Tarım Hayvancılık (Teknotarım’19) Fuarına Katıldı

Posted By :
Comments : Off

Fakültemiz, 7-10 Kasım 2019 tarihlerinde 13. Manisa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık (Teknotarım’19) Fuarı’na katılarak sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği için yürüttüğü bağda biyolojik mücadele uygulama sonuçlarına yönelik seminer ve Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) adlı ekoloji okulumuzla 36 m2’lik stantta çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir.

Fuara, Fakültemiz Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan’ın denetimi ve mentorlüğünde öğrencilerimizin sahipliğindeki Ar-Ge ve inovasyon odaklı teknokent firmalarımız katılım sağlamıştır. Fuarda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Teknokent firmaları işbirliği ile son altı yılda biyolojik mücadele konusunda yapılan çalışmalar sergilenmiştir. Ankara Üniversitesi Teknokent Firması TriMail Biyolojik Tarım’ın yürüttüğü, Ankara Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü, Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Manisa, Afyonkarahisar, Kayseri, Ankara İl Tarım ve Orman Müdürlüklerinin ortak olduğu TAGEM Ar-Ge projesi fuarda tanıtılmıştır. Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konusunda gerçekleştirilen inovatif çalışma sonuçları fuarda; üreticilerle, tüketicilerle, kamu kurum ve kuruluşları ile sektörün diğer önemli dinamikleri ile paylaşılmıştır. Tüm bu paylaşımlardan olumlu tepkiler alınmıştır.

Fuar kongre merkezinde 09 Kasım 2019 tarihinde Prof. Dr. Cem Özkan üreticilere, tüketicilere, ziraat mühendislerine ve bağcılık sektörüne ‘Faydalı Böcek Kullanımı Manisa ve Üzüm Üreticisine Neler Kazandıracak?’ konulu bir seminer de vermiştir. Sunumda tarım ilaçlarının alternatif yöntemi biyolojik mücadele uygulamaları ve bu uygulamaların biyolojik çeşitliliğe, doğal kaynaklara, üreticiye, tüketiciye, ihracatçıya ve ülke ekonomisine katkılarını rakamlarla anlatmıştır. Ayrıca sunumda bağ alanlarında faydalı böceği kullanan üreticilerde uygulamanın başarısını anlatmıştır.

Fuar standımızda, bugüne kadar bir milyonluk bir kitleye ulaşmış fakültemiz sosyal sorumluluk projesi olan Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) adlı ekoloji okulumuz da dört gün boyunca etkinlikler gerçekleştirmiştir. Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmenlerine ve öğrencilerine de bire bir sertifikalı eğitim verilmiş, etkinliklerde bilimin eğlenceli yolları kullanılarak birçok atölye çalışmaları yapılmıştır. Çizgi film, parmak boyası, bowling, böcek koleksiyonları, mikroskop, deneyler, arı ve karınca evi, drama eğitimi ve canlı böcek ile böcek korkusunu yenme vb. birçok atölye çalışmalarıyla çocuklar ve büyükler eğlenerek ekoloji farkındalığı kazandılar ve böcek korkularını yendiler.

Fuarda; Valilik, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bağcılık Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası ve belediyeler gibi etkin kuruluşlarla görüşmeler yapılmış ve ileride yapılacak çalışmalar konusunda işbirlikleri planlanmıştır.

Yakşalık 43.000 kişinin katılıdığı fuarda gerçekleştirilen etkinliklere ve sergilenen ürünlere basından da çok önemli destekler gelmiştir.

Haber linkleri

https://www.haberturk.com/manisa-haberleri/73268623-prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracaktekno-tarim-manisa-13-uluslararasi

https://www.hurisikgazetesi.com/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak/893767/

https://www.timeturk.com/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak/haber-1282826

https://www.haberler.com/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-12600384-haberi/

https://www.iha.com.tr/manisa-haberleri/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak-2447208/

https://www.tarimdanhaber.com/guncel/prof-ozkan-tarimda-ilac-kullanimi-azaltilmali-h13249.html

https://www.karar.com/manisa/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak-1378764

https://www.manisagundemhaber.com/tarim-ciftci/manisa-daki-tarim-fuarinda-uzmanindan-carpici-aciklamalar-h9798.html

https://www.manisahaberleri.com/cevre/manisa-tarimini-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak-h106018.html

http://www.salihlisektorgazetesi.com/38165/Haber/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak.aspx

https://www.manisahaberleri.com/manisa/tarim-fuari-nda-cocuklara-ozel-bocek-senligi-h105731.html

http://www.malatyaguncel.com/prof-dr-ozkan-tarimi-ilaclar-degil-bocekler-kurtaracak-1369263h.htm