09
KAS
2018

Fakültemiz 1-4 Kasım 2018 tarihlerinde 12. Manisa Uluslararası Tarım Hayvancılık (Teknotarım’18) Fuarına Katıldı

Posted By :
Comments : Off

Fakültemiz, 1-4 Kasım 2018 tarihlerinde 12. Manisa Uluslararası Tarım Hayvancılık (Teknotarım’18) Fuarı’na katılarak sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği için yürüttüğü bağda biyolojik mücadele uygulama sonuçlarınına yönelik seminer ve Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) adlı ekoloji okulumuzla 42 m2’lik stantta çeşitli etkinlikler gerçekleştirmiştir.

Fuara Fakültemiz Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Özkan’ın denetimi ve mentorlüğünde öğrencilerimizin sahipliğindeki ar-ge ve inovasyon odaklı dört teknokent firmamız katılım sağlamıştır. Fuarda, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ternokent firmaları işbirliği ile son beş yılda biyolojik mücadele konusunda yapılan çalışmalar sergilenmiştir. Fakültemiz ve teknokent firmaları, bağda tarım ilacı alternatifi böceklerin kitle üretim teknolojileri, depolama ve salım teknolojilerini geliştirerek Manisa’da kamu ve çiftçi düzeyinde iki yıldır çalışmalar sürdürmüştür. Bu çalışmalarla, toplamda Manisa bağlarında %100 yerel teknolojiyle üretimi gerçekleştirilen 100 Milyon adet faydalı böceğin salımı gerçekleştirilmiş, tarım ilacı kullanım miktarı %50 azaltılmıştır. Sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliği konusunda gerçekleştirilen bu inovatif çalışma sonuçları fuarda; üreticilerle, tüketicilerle, kamu kurum ve kuruluşları ile sektörün diğer önemli dinamikleri ile paylaşılmıştır. Tüm bu paylaşımlardan olumlu tepkiler alınmıştır.

Fuar kongre merkezinde 03 Kasım 2018 tarihinde Prof. Dr. Cem Özkan üreticilere, tüketicilere, ziraat mühendislerine ve bağcılık sektörüne ‘Bağda Biyolojik Mücadele Uygulamaları’ konulu bir seminer de vermiştir. Sunumda tarım ilaçlarının alternatif yöntemi biyolojik mücadele uygulamaları ve bu uygulamaların biyolojik çeşitliliğe, doğal kaynaklara, üreticiye, tüketiciye, ihracatçıya ve ülke ekonomisine katkılarını rakamlarla anlatmıştır.

 Fuar standımızda bugüne kadar bir milyonluk bir kitleye ulaşmış fakültemiz sosyal sorumluluk projesi olan Böcek Şenlik Okulu (BÖŞO) adlı ekoloji okulumuz da dört gün boyunca etkinlikler gerçekleştirdi. Etkinliklerde bilimin eğlenceli yolları kullanılarak birçok atölye çalışmaları yapıldı. Çizgi film, parmak boyası, bowling, böcek koleksiyonları, mikroskop, koleksiyonlar vb. birçok atölye çalışmalarıyla çocuklar ve de büyükler eğlenerek ekoloji farkındalığı kazandı ve böcek korkularını yendiler.

Fuarda farklı kamu kurum ve kuruluşlarından Valilik, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bağcılık Araştırma Enstitüsü, Ziraat Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Mühendisleri Odası ve belediyeler gibi etkin kuruluşlarla görüşmeler yapıldı ve ileride yapılacak çalışmalar ve projeler konusunda işbirlikleri yapıldı. Tarım ile ilgili milletvekilleri ile sürdürülebilir tarım, gıda güveliği ve ihracattaki yaşanan sorunlara çözüm konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu. Üniversite öğrencileri ve öğretim elamanları ile fuarda gerçekleştirilen etkinliklerin değerlendirmeleri yapıldı. Özellikle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden beş öğrenci fuar boyunca bizlerle birlikte olarak stant görevlisi olarak çalışmalarımıza gönüllü destekler vermişlerdir.

Fuarda gerçekleştirdiğimiz etkinliklere ve sergilenen ürünlere basından da çok önemli destekler gelmiştir.

 

http://www.milliyet.com.tr/cocuklar-tarim-fuarinda-bocek-fobilerini-manisa-yerelhaber-3133158/

https://www.haberturk.com/manisa-haberleri/64447009-cocuklar-tarim-fuarinda-bocek-fobilerini-yendi#

https://www.salihligazetesi.com/guncel/cocuklar-tarim-fuarinda-bocek-fobilerini-yendi/haber-5710

http://www.karar.com/manisa/cocuklar-tarim-fuarinda-bocek-fobilerini-yendi-1019262

https://www.gidahatti.com/cocuklar-tarim-fuarinda-bocek-fobilerini-yendi-131191/

https://www.manisagundemhaber.com/tarim-ciftci/cocuklar-artik-bocekten-korkmayacak-h983.html

Yazar Hakkında
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Web Yöneticisi