Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, Türkiye’de Tarım Öğreniminin 171.yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, 10 -11 Ocak 2017 tarihlerinde, Fakültemiz konferans salonunda “Türkiye’nin Hayvansal Üretimi (Mevcut Durumu ve Geleceği)” konulu sempozyum düzenledi.

Açılış Konuşmalarında, Dekanımız Prof.Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU Ziraat eğitiminin kalitesi, öğrencilerimizin uluslararası rekabete hazır daha donanımlı yetişmeleri gerekliliğine vurgu yaparak sorunların Üniversite, Bakanlık, Özel Sektör ve tüm paydaşlar ile ortaklaşa çözüm bulunması gerekliliğinin altını çizdi,TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden GÜNGÖR Genel Ziraat politikalarındaki sorunları dile getirerek yapısal kalıcı düzenlemelerin yapılması gerekliliğini bildirdi , Rektörümüz Prof.Dr. Erkan İBİŞ Ziraat Fakültemizin tarihine değinerek Ankara Üniversitesinin içindeki önemine dikkati çekti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK ülkemizin Jeopolitik hassasiyetine vurgu yaparak Bakanlık olarak yol haritalarından bahsetti. Bu politikaların oluşumunda Üniversitenin önemine ve kapılarının her türlü proje ve öneriye açık olduğunu dile getirdi.
Bakanımızın teşrifleri ile Millet Vekillerinin,Bakanlık üst düzey yöneticilerinin, Üniversite mensuplarımızın, STK’ların yöneticilerinin, özel sektörün ve davetlilerin yoğun ve coşkulu katılımı ile gerçekleştirilen açılışın ardından Sempozyumda, ZMO Bilim-Hizmet ve Teşvik Ödülleri, ZMO Özel Ödülü, Meslekte 50. Yıl ve 35. Yıl ödül törenleri yapıldı.
İki gün boyu süren sempozyumda ‘ Ziraat Nezaretinde Tarım Bakanlığına Zirai Eğitim’ ve ‘ Görsellerle Anadolu’da Tarım’ başlıklı sunumlar gerçekleşti. ‘ Türkiye’de Et-Süt Üretimi’,’ Türkiye’de Su Ürünleri, Yumurta Tavuğu, Arı ve Diğer Kanatlılar Yetiştiriciliği’, ‘ Yem Üretimi, Çayır Mera ve Küresel Isınma’, ‘Süt-Et Sanayi ve Sorunları’, ‘Örgütlenme ve Destekler’ konulu oturumların ardından Sempozyum ‘ Türkiye’nin bitmeyen çilesi: Hayvan, Hayvansal Ürünler ve Üretim Unsurları İthalatı konulu panel ile tamamlandı.